FORGOT YOUR DETAILS?

Η παγκοσμιοποίηση και η αυξανόμενη πολιτισμική ποικιλομορφία τόσο εντός όσο και εκτός του χώρου εργασίας προϋποθέτουν πολιτιστικά γνωστά στελέχη τόσο στις εγχώριες όσο και στις διεθνείς αγορές.

Η ικανότητα των εταιρειών και των ατόμων να είναι αποτελεσματικές σε αυτό το πολυπολιτισμικό περιβάλλον έχει καταστεί βασικό συστατικό για την εμπορική και προσωπική επιτυχία. Οι ηγέτες σε όλα τα επίπεδα πρέπει να αναπτύξουν πολιτιστική νοημοσύνη για να δουλέψουν αποτελεσματικά με τους πελάτες και τους συναδέλφους τους από άλλους πολιτισμούς.

Η κατανόηση των κοινωνικών δομών, οι υποκείμενες υποθέσεις που καθοδηγούν τη συμπεριφορά των ανθρώπων και η ικανότητα ερμηνείας των διαφορετικών ειδικών κανόνων που αντιμετωπίζουν τα άτομα όταν εκτίθενται σε διαφορετικούς πολιτισμούς είναι η αφετηρία για την ανάπτυξη της πολιτιστικής νοημοσύνης

Περιγραφή του Σεμιναρίου Πολυτισμικής Νοημοσύνης

Το μάθημα βοηθά τους συμμετέχοντες να αναπτύξουν την πολιτισμική νοημοσύνη συγκρίνοντας διαφορετικά συστήματα πολιτιστικής αξίας με τα δικά τους, που καθοδηγούν τη συμπεριφορά και διερευνούν τα στοιχεία της διαπολιτισμικής επικοινωνίας.

• Θα αποκτήσουν νέες προοπτικές σχετικά με τον τρόπο με τον οποίο οι άλλοι πολιτισμοί βλέπουν τις επιχειρήσεις, τον ρόλο τους σε αυτό και τον τρόπο με τον οποίο εργάζονται σε ομάδες - καταδεικνύοντας πώς ο πολιτισμός επηρεάζει τις επιχειρήσεις, τις σχέσεις και τις εργασιακές πρακτικές.
  • Θα κατανοήσουν τον τεράστιο αντίκτυπο που έχει ο πολιτισμός σε ό, τι κάνουμε, να μάθουν πώς η επικοινωνία διαφέρει μεταξύ των πολιτισμών και πώς να το εφαρμόσουν στις πραγματικές καταστάσεις ζωής.θα αποκτήσουν κατανόηση των δεξιοτήτων και των γνώσεων που απαιτούνται για να καταστούν πολιτιστικά ικανές στις καθημερινές εργασιακές τους αλληλεπιδράσεις.
  • Θα κατανοήσουν τον αντίκτυπο του πολιτισμού στην ανθρώπινη συμπεριφορά και θα μάθουν αποτελεσματικές στρατηγικές για την πρόληψη ή την αντιμετώπιση της δυσαρμονίας στον εργασιακό χώρο.
  • Θα έχουν αυξημένη κατανόηση των πολιτιστικών επιρροών στην ανθρώπινη συμπεριφορά και του τρόπου με τον οποίο τα άτομα μπορούν να ασχοληθούν ενεργά και με ευαισθητοποίηση με διαπολιτισμικές παρεξηγήσεις στο χώρο εργασίας τους.
  • Θα κερδίσουν ιδέες για να αντιμετωπίσουν τις συγκρούσεις μεταξύ των συναδέλφων και θα είναι σε θέση να εντοπίσουν πότε οι συγκρούσεις έχουν πολιτιστικό στοιχείο.

Θεματολογία Σεμιναρίου

• Να παρουσιάζουν υψηλό βαθμό πολιτιστικής νοημοσύνης.
  • Να επιδεικνύουν μια πιο ξεκάθαρη κατανόηση του δικού τους πολιτισμού και πώς επηρεάζει τη συμπεριφορά τους σε ένα πολυπολιτισμικό περιβάλλον.
  • Να κατανοούν τον αντίκτυπο των πολιτισμικών και γλωσσικών διαφορών στις επιδόσεις των επιχειρήσεων.
  • Να ερμηνεύουν σωστά τη συμπεριφορά, τις στάσεις και τους τρόπους επικοινωνίας των ανθρώπων από διαφορετικούς πολιτισμούς
  • Να χαρακτηρίζουν τα βασικά πολιτιστικά χαρακτηριστικά των κυριότερων χωρών του κόσμου και τις πιο σημαντικές διαφορές μεταξύ τους.
  • Να χρησιμοποιούν ένα ρεπερτόριο δεξιοτήτων συμπεριφοράς, κατάλληλων για διαφορετικές διαπολιτισμικές καταστάσεις.
  • Να χρησιμοποιούν ποικίλες διαπολιτισμικές μεθόδους και εργαλεία για την προώθηση εποικοδομητικής αμφίδρομης επικοινωνίας, η οποία οδηγεί σε πιο συνετή λήψη αποφάσεων και διαχείριση συγκρούσεων.

Σε ποιούς Απευθύνεται το Σεμινάριο Πολυτισμικής Νοημοσύνης

Σε ιδιώτες και υπαλλήλους που εργάζονται ή συνεργάζονται με πολυεθνικές εταιρείες ή αλλόγλωσσους συνεργάτες, σε Υπαλλήλους Πρεσβειών, σε οργανισμούς που απασχολούνται με τον πολιτισμό και το πρωτόκολλο κτλπ.

Τρόπος Διεξαγωγής

Η διεξαγωγή των σεμιναρίων πραγματοποιείται διαδυκτιακά μέσω της πλατφόρμας ασύχρονης εκπαίδευσης της Multilingua, ή στην έδρα σας ώρες και ημέρες που εξυπηρετούν την λειτουργία του πελάτη.

Δημιουργούνται Customized Training Workshops, που αφορούν τη Διάγνωση της υπάρχουσας κατάστασης και τη Διαμόρφωση-Δημιουργία εργαστηριακού και εκπαιδευτικού προγράμματος ειδικά για τις ανάγκες του ιδιώτη και της εταιρείας, η οποία επιτυγχάνεται μέσα από Field Visits, συνεντεύξεις και Placement Tests.

Τα σεμινάρια είναι ιδιαίτερα ή ομαδικά.

Πιστοποίηση

Βεβαίωση παρακολούθησης σεμιναρίου πιστοποιημένη